Umowy pośrednictwa zawierane poza siedzibą firmy

Od dnia 25.12.2014 roku obowiązuje nowa ustawa o prawach konsumenta (Ustawa z dnia 30 maja 2014r. o prawach konsumenta), wprowadzająca w Polsce zasady obowiązujące w całej Unii Europejskiej. Co ważne ustawa ta dotyczy m. in. pośredników nieruchomości, którzy zawierają umowy z konsumentami w celu pośredniczenia w sprzedaży nieruchomości. W wielu biurach pośrednictwa praktykowane jest podpisywanie umów z klientami poza siedzibą biura i właśnie takie umowy mogą sprawić przedsiębiorcy największe problemy.

Nowa ustawa chce chronić konsumenta przed oszustami i nieuczciwymi przedsiębiorcami, dlatego wprowadza m. in. większy obowiązek informacyjny. Klient podpisując umowę musi wiedzieć z kim podpisuje umowę (dokładne dane firmy) oraz jakie przysługują mu prawa (w tym prawo do odstąpienia od umowy). Na pośredniku ciąży ponadto obowiązek udowodnienia, że przekazał klientowi w momencie podpisania umowy wszelkie wymagane informacje. W praktyce oznacza to, że konsument musi wiedzieć, że może w ciągu 14 dni odstąpić od umowy. Jeśli tej informacji nie otrzyma nadal może skorzystać ze swojego prawa, a okres ten wydłuża się aż do 12 miesięcy.

Klient może więc podpisać umowę, skorzystać z usług pośrednika i zgodnie z prawem wypowiedzieć mu umowę nawet rok później, nie płacąc należnej prowizji!

Warto zapoznać się z ustawą i dostosować wzór umowy do obowiązującego prawa, by uchronić się przed taką sytuacją.

Pełna treść ustawy do pobrania tutaj:

http://dziennikustaw.gov.pl/du/2014/827/1

AgnieszkaUmowy pośrednictwa zawierane poza siedzibą firmy

Dodaj komentarz