Darmowa nawigacja działająca offline

W dzisiejszym cyfrowym świecie namnożyło się nam rozwiązań informatycznych wskazujących drogę do celu. Jeszcze do niedawna potencjalny klient miał dwa realne wybory konsumenckie. Albo optował za autonomicznym systemem nawigacji samochodowej typu np. GARMIN składającym się z urządzenia, oprogramowania i map, które były aktualizowane, albo kupował sobie duży pakiet internetowy do swojego urządzenia przenośnego i korzystał z oprogramowania online np. GoogleMaps.

A propos pierwszego wyboru – mój sąsiad, po zakupie właśnie takiego urządzenia zaangażował całą rodzinę, punkt obsługi klienta oraz mnie aby wszystko uaktualnić i wczytać do niego nowe mapy. Cały proces zajął mu tydzień, wszystko po to aby później się przekonać że oprogramowanie i tak ma trudności z wytyczeniem trasy po naszych szybko budujących się autostradach. Po tygodniu przestał do mnie pukać ….

Co do drugiego wyboru to chyba każdy już mógł się przekonać na własnej skórze o micie polskiego telekomu i jego 100% pokryciu naszej ojczyzny miłej. Powiedzmy, że czasem wiatr zawieje nie w tą stronę co trzeba.

Ostatnio jednak na rynku pojawiła się realna alternatywa dla naszych zagubionych obywateli i do tego jest w pełni ( no może przesadzam ) darmowa. Tą alternatywą jest działająca pod systemem Android aplikacja OsmAnd. Pisząc w skrócie, bo daleko mi to do napisania instrukcji obsługi, instalujemy aplikację, ściągamy mapy (najlepiej przez WiFi), ściągamy głos i włączamy w swoim urządzeniu GPS ( nie musimy zgadzać się na to by Google znało zawsze naszą lokalizację).

Aplikacja ma wiele trybów – samochodowy, pieszy, rowerowy i może być z powodzeniem używana jako nawigacja samochodowa lub gdy chcemy po prostu zobaczyć gdzie znajduje się dana ulica. Oprócz wspomnianego GPS, który musi być włączony w trybie nawigacji, OsmAnd działa zupełnie offline oszczędzając nasz rachunek za transfer danych.

Najlepsze jest jednak to, że OsmAnd działa w oparciu o stale uaktualniane mapy  społeczności OpenStreetMap powstałą jako alternatywa dla GoogleMaps. A to następny przykład tego jak wolne oprogramowanie (open souce) działa na korzyść nas wszystkich.

Mam nadzieję, że OsmAnd ułatwi nawigację po betonowej dżungli każdemu pośrednikowi nieruchomości.

MariuszDarmowa nawigacja działająca offline